Zdraví

Bearded collie patří ke zdravým a poměrně dlouhověkým plemenům. Samozřejmě každý jedinec je jedinečný a nikdo nedokáže zdraví a dlouhověkost stoprocentně zaručit. Pokud nastane zdravotní problém, může ho často vyřešit i jednoduchý lékařský zákrok či krátká léčba. Důležitá je však pro nás otázka dědičnosti. Sledují se tedy zejména nemoci dědičné, které by mohl daný jedinec dále předávat svému potomstvu. Důležitá je osvěta a vzdělání chovatelů a majitelů (i budoucích majitelů) bearded collie a v neposlední řadě uveřejňování informací o zdravotním stavu nejen chovných jedinců. KCHBC prosazuje kontrolu zdraví chovných jedinců, vyšetření na DKK je povinné již množství let. Doporučuje se provádět i další rentgenologická vyšetření jako je dysplazie loketního kloubu či OCD ramen, kterými bývá bearded collie také postižena. V posledních letech se prosazují genetické testy DNA, kde se sleduje dědičnost některých dalších nemocí a jiných problémů jako jsou CEA, PRA nebo MDR1.

Rentgenologická vyšetření

Provádí speciální rentgenologická pracoviště a vyhodnocují je specializovaní veterinární lékaři. Nejčastěji se vyšetřuje pro chovnost povinná Dysplazie kyčelního kloubu (zároveň se vyhodnocuje LTV-přechodový obratel). Doporučuje se provést při jedné anestézii i vyšetření na Dysplazii loketního kloubu, OCD ramen nebo také spondylózu.

Genetická vyšetření

Genetická vyšetření provádí specializované laboratoře na základě odebraného vzorku genetického materiálu – krve nebo bukálního stěru. Nejčastěji se vyhodnocují genetické vlohy pro oční nemoci Anomálie oka kolií a Progresivní retinální atrofii. Doporučuje se rovněž vyšetření MDR1-mnohočetná léková rezistence.

Vyšetření očního pozadí

Dědičné oční vady vyšetřují pouze určení vyhodnocovatelé. U bearded collií je nejčastější dědičnou oční vadou katarakta-šedý zákal, dále se vyskytuje vada MPP-perzistentní pupilární membrány či korneální dystrofie. Ojedinělé jsou případy defektu růstu řas – ektropium či entropium.

Autoimunitní nemoci

Autoimunitní nemoci jsou u bearded collií velkým problémem, plemeno má k těmto nemocím genetické predispozice. Tyto nemoci mohou postihnout téměř všechny orgány a části těla. Nejvíce se u plemene vyskytují Addissonova choroba a SLO.

Přejít nahoru