Další sporty

Dogdancing

Dogdancing je kynologický sport, kde pes pod vedením psovoda provádí naučené cviky v rytmu hudby. Zkoušky jsou rozděleny na 3. stupně podle výkonnosti a na 4 divize podle stylu:

Musical Dressage (MD) – hlavní důraz je kladen na drezážový pohyb psa, tzn. vyžaduje se pohyb v klusu se zvednutou hlavou
Heelwork to Music (HtM) – pes pracuje v heel pozicích, které přesně stanoví řád. Celkem jich je 10
Freestyle (F) – divácky je nejpřitažlivější a pro psy nejrozmanitěší. Je tvořen nejrůznějšími triky prováděnými v různé vzdálenosti od psovda
Dances with Dogs (DwD) – cviky psa vhodně doplňuje taneční pohyb psovoda

Závodí se jen ve 2 divizích: Heelwork to Music, Freestyle

Oblíbenost dogdancingu spočívá právě v jeho rozmanitosti. Jednoduchost zase spočívá v možnosti přizpůsobit triky danému plemeni – dle velikostí nebo rychlosti. A složitost? V přesnosti provedení a v souhře s hudbou. Závody mají výhodu, že sestavu zná jen psovod a pokud se něco „nepodaří“, může si sestavu plynule měnit dle potřeby. Na závodech je možné používat různé rekvizity, bodován je i kostým psovoda.

Zkoušky jsou přesně dané zkušebním řádem. Přesně znamená, že je třeba dodržet minimální počet kroků, počet otoček, délku kruhů, pořadí cviků, vzálenost při provádění cviků, souhru s hudbou a mnoho dalších věcí, které předpisuje zkušební řád. Ačkoli se může zdát, že nižší zkoušky obsahují jednoduché cviky, rozhodčí neodpustí psovodovi ani sebemenší chybičku. Rekvizity jsou nepřípustné a na oděvu psovoda nezáleží. Pes nesmí mít obojek.

Obecně – triky baví většinu psů. Podávání pacek, točení se dokolečka, slalom mezi nohama, válení sudů, skoky přes nohy, couvání … spousta psů toto provádí v rámci hry se svám páníčkem nebo jako součást přípravy na jiné sporty. A pak je už jen krůček k vyzkoušení dogdancingu naostro …

Veškeré informace o dogdancingu najdete na webu:  www.dogdancingclubcr.com

Bearded collie se zkouškou DOGDANCING

 • Autumn Magic Wind Lufian – F1
 • Betulka Malý vousáček – HtM1
 • Cartia van Canthen Emiel Regis – F1
 • Ciri Emiel Regis – MD1, HtM1, F1, DwD1, DwD2
 • Darling Monty Anarinya – MD1, HtM1, F1, DwD1, MD2, HtM2, F2, DwD2, HtM3, F3
 • Ela Chlupatý hopan – MD1, HtM1, F1, DwD1, MD2, HtM2, F2, DwD2, F3, MD3, HtM3, DwD3
 • Fairytale Mali Anarinya – MD1, HtM1, F1, DwD1
 • Fantasy in Black Anarinya – MD1, HtM1, F1, DwD1, DwD2
 • Filippo z Vilete Bohemia – MD1, HtM1, F1, DwD1
 • Gruffyd Emiel Regis – MD1, HtM1, F1, DwD1, MD2
 • Hendrix Kiaora – MD1, HtM1, F1, DwD1, MD2, HtM2, F2, DwD2
 • Ida Emean Emiel Regis – MD1, HtM1, F1, DwD1, MD2, HtM2, F2, DwD2

CHAMPION OF DOGDANCING
ELA CHLUPATÝ HOPAN

majitelka Lenka Matušková

Za fotografie, informace a pomoc se sekcí dogdancingu moc děkujeme naší člence Janě Němcové.

Coursing

Coursing je moderní kynologický sport určený pro psy všech plemen a velikostí, založený na přirozené touze psa lovit a pronásledovat kořist. Jedná se o terénní běh za umělou návnadou, která simuluje skutečný pohyb zajíce. Pes má za úkol tuto návnadu chytit. Při coursingu rozvíjí svoji rychlost, obratnost, vytrvalost, ale také inteligenci a schopnost spolupracovat s ostatními psy.

Nedílnou součástí coursingu je radost psa z volného pohybu, odměna ve formě chycení návnady a pochvala psovoda. Takto vedený pes je sebevědomý, psychicky vyrovnaný a lépe se přizpůsobuje různým
životním podmínkám. Coursing lze provozovat jako rekreační činnost nebo na vrcholové úrovni jako náročný terénní sport. Základní kategorie pro psy s průkazem původu představují příslušná FCI skupina, plemeno a pohlaví psa.

Coursingového závodu se může zúčastnit pouze pes, který má platný licenční certifikát tedy splněnou licenční zkoušku. Licenční zkoušku může pes absolvovat ve věku nejméně 15 (patnácti) měsíců. Při plnění licenční zkoušky musí mít pes nasazenu dečku a náhubek. Licenční zkouška se skládá ze čtyř licenčních běhů, z nichž jsou dva sólo běhy a dva běhy párové. Závodů se může účastnit pes ve věku 18 měsíců až 8 let.

Veškeré informace o coursingu pro nechrtí plemena najdete na webu:
www.moravsky-coursing.cz

Mistři bearded collií v coursingu

2016: Candy Guy Anarinya, maj. Martina Edelmannová
2015: Attractive Girl MonaChristie, maj. Iveta Kantová
2014: Citronella Malý vousáček, maj. Iveta Kantová
2013: Bonny Boy Anarinya, maj. Martina Edelmannová
2012: Kofilka od Emy Destinové , maj. Iveta Kantová

Výsledky MR BC v coursingu

Mezi léty 2012 – 2016 pořádal KCHBC v tehdy mezi majiteli velmi populárním coursingu Mistrovství republiky pro bearded collie.

Rally obedience

Ráda bych Vám představila Rally Obedienci, která se zařadila mezi oficiální, kynologické sporty a je vedena pod Klubem Obedience ČR.

Původem pochází z USA, kde ji vytvořil v roce 1990 Charles Kramer a poté se začala šířit do celého světa. Proto i my v ČR můžeme tento sport trénovat, skládat zkoušky a účastnit se závodů.

Rally obedience je především sport vhodný pro všechny psy a jejich majitele. Děti, senioři (lidští i psí) i lidi s hendikepem.

Cílem je, aby tým (psovod a pes) absolvoval parkur v co nejkratším čase, (max. 4 minuty) přičemž se pes pohybuje u nohy psovoda a plní povely, co možná nejpřesněji. Tyto cviky poslušnosti definují rozmístěné karty na parkuru. Narozdíl od sportovní kynologie můžeme psa bez omezení povzbuzovat a chválit. To mají naše Beardetky rády. Během parkuru je i možnost psa odměnit na určitých místech (označené smailíkem) pamlskem. To jsou důvody, proč se věnujeme RO. Baví nás to, motivuje a prohlubuje vztah mezi psem a majitelem.

Soutěžní třídy

RO-Z (začátečníci) Parkur se skládá z 15-18 karet určených pro třídu RO-Z. Tým může startovat s     vodítkem nebo bez vodítka
RO-1 Parkur se skládá z 18-20 karet určených pro třídy RO-Z a RO 1. Opět tým může startovat s vodítkem nebo bez vodítka
RO-2 Parkur se skládá z 20-22 karet určených pro třídy RO-Z, RO 1 a RO 2. Tým startuje již bez vodítka
RO-3 Parkur se skládá z 22-24 karet učených pro všechny předcházející třídy. Start pouze bez vodítka
RO-V (veteráni) V této třídě mohou startovat pouze psi starší 8-mi let. Tato kategorie je dobrovolná, skládá se parkur z 12-ti karet, odměňovat se může kdykoli a parkur je přizpůsoben veteránům. Eliminace skoků a úprava poloh

Závodní karty jsou ke stažení zde,

Před prvním tréninkem

Než začnete s tréninkem RO je dobré, aby pes zvládal základní cviky. Sedni, lehni, k noze, zůstaň. Je i důležité, aby mezi psem a psovodem panovala důvěra a porozumění. Spolupráce a radost jsou dvě věci, kterými se RO vyznačuje.

Před prvním závodem

Někteří pořadatelé zahrnují do soutěží i kategorii RO-0. Tomu říkám zkoušky nanečisto. Přijdete si vyzkoušet závodní parkur, prostředí, atmosféru a získáte hodnocení jakou zpětnou vazbu od rozhodčí. Výsledek se nikam nezapisuje. Tím myslím Výkonnostní knížku o kterou si nezapomeňte zažádat s dostatečným časovým předstihem před prvními závody.

Teď už nezbývá než Vám popřát mnoho radosti, štěstí a radostných chvil s Vaším chlupáčem a já se budu těšit, že se někdy na nějakých závodech potkáme.

Monika Knedlhansová, ch. st. Knedlhans family

BEARDED COLLIE SE ZKOUŠKOU RO

Zkoušky RO-2
 • Darling Monty Anarinya, pes, maj. Jana Němcová
 • Emblem of Rose Anarinya, fena, maj. Kateřina Kubátová
 • Ida Emean Emiel Regis, fena, maj. Pavlína Doležalová
Zkoušky RO-1
 • Cinderella Vie de Blanc, fena, maj. Monika Šimková
 • Darcy Black Wilwarin, pes, maj. Monika Šimková
 • Darling Monty Anarinya, pes, maj. Jana Němcová
 • Emblem of Rose Anarinya, fena, maj. Kateřina Kubátová
 • Ida Emean Emiel Regis, fena, maj. Pavlína Doležalová
Zkoušky RO-Z
 • Alexandrie Darcy od Jesicy, fena, maj. Monika Šimková
 • Apollo Black Via Karneda, pes, maj. Jana Němcová
 • Carrie Kofinela, fena, maj. Milan a Iveta Kantovi
 • Cinderella Vie de Blanc, fena, maj. Monika Šimková
 • Citronella Malý vousáček, fena, maj. Iveta Kantová
 • Darcy Black Wilwarin, pes, maj. Monika Šimková
 • Emblem of Rose Anarinya, fena, maj. Kateřina Kubátová
 • Fairytale Mali Anarinya, fena, maj. Pavlína Doležalová
 • Filomena Vanilka, fena, maj. Monika Knedlhansová
 • Ida Emean Emiel Regis, fena, maj. Pavlína Doležalová
 • Losing Game, fena, maj. Monika Knedlhansová
 • Scarlett Hairy Heaven, fena, maj. Zdeňka Meleková

Přejít nahoru