Agility

Agility je sport se psy, který vznikl jako podoba koňskému parkuru. Jeho začátky se datují někdy okolo roku 1978 v Anglii.  Jedná se o sport, ve kterém jde nejen o přesnost, ale současně o co nejrychlejší čas při překonání daného parkuru. Agility může dělat úplně každý a s jakýmkoliv psem. Pro bearded collie je téměř ušitý na míru – je tam vše co beardety milují. Běh, skoky, rychlost … prostě akce a radost. Navíc, není elegantnějšího psa na parkuru než správně vlající beardetka.

Cílem agility je, aby pán se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Překážky na trati se dělí do tří skupin – skokové, zónové a ostatní. Mezi skokové překážky řadíme jednoduché nebo dvojité skokové překážky, skok daleký, zeď nebo viadukt a kruh. Mezi zónové patří kladina, áčko a houpačka, do ostatních spadají tunely pevné a slalom.

Pravidla jsou přesně daná Klubem agility. Chyby jsou např. za shození laťky u skokové překážky nebo nedošlápnutí psa do kontaktní zóny u zónových překážek, seskočení z houpačky dřív, než se dotkne země. Penalizováno je i odmítnutí – např. zastavení před překážkou nebo kdekoli na trati, oběhnutí určené překážky, špatné naběhnutí do slalomu. Odmítnutí musí být na rozdíl od chyby opraveno, jinak je tým diskvalifikován. A nakonec diskvalifikace týmu – ta je nedodržení pořadí v překonávání překážek. Také může dojít k diskvalifikaci za nesportovní chování, nevhodné chování vůči rozhodčímu či hrubé zacházení se psem. Počet chyb není omezen, maximální povolený počet odmítnutí je 2 na jeden běh. Čas týmu musí být měřen s přesností na setiny sekundy a je měřen elektronickou časomírou.

Trať staví proškolený rozhodčí. Rozlišují se tratě dle obtížnosti (od 0 – 1 – 2 – 3), kde spolu soupeří týmy podobné výkonnosti a nebo tzv. otevřené běhy, kde soutěží všichni společně. Další kritérium agility je výška v kohoutku – od velikosti XS – S – M – I – L. Bearded collie ponejvíce spadají pod nejvyšší kategorii L, fenky často I. Splněním daného počtu běhů v jednotlivých kategoriích postupuje tým do kategorie vyšší.

Agility je sport, je to běh, je to pohyb. Je to vzájemná souhra a radost. Agility je adrenalin, ale hlavně je to čas, který trávíte se svým psem a posilujete vzájemné pouto.

Agility je v řadách majitelů bearded collií jedním z nejpopulárnějších sportů. V České republice to byl první sport, který začali majitelé bearded collií masivně provozovat. KCHBC pořádá každoročně již od roku 2001 Mistrovství bearded collií v agility. Mezi léty 2011 – 2018 pořádal speciální závod pro bearded collie Vousatý pohár. O nejúspěšnější bearded collie v agility se každoročně soutěží v Agility bearded collie cupu.

MISTŘI REPUBLIKY V AGILITY

2023: Autumn Misty Morning Lufian, maj. Alena Rybová
2022: Angus McKay Tullibeardie, maj. Tereza Brožová
2021: Autumn Misty Morning Lufian, maj. Alena Kolářová
2020: MČR neproběhlo
2019: Autumn Misty Morning Lufian, maj. Alena Kolářová
2018: Ida Emean Emiel Regis, maj. Pavlína Dohnalová
2017: Caffé Latte Old Tapis, maj. Alena Kolářová
2016: Hendrix Kiaora, maj. Jana Němcová
2015: Everett Denhoff Emiel Regis, maj. Štěpánka Vávrová
2014: Ciri Emiel Regis, maj. Pavlína Dohnalová
2013: Hadrián od Emy Destinové, maj. Jolana Dvořáčková
2012: Hadrián od Emy Destinové, maj. Jolana Dvořáčková
2011: All About Me Kiaora, maj. Lucie Náplavová
2010: Andělka Chlupatý hopan, maj. Lenka Matušková
2009: All About Me Kiaora, maj. Lucie Náplavová
2008: Kairin Black Černý faun, maj. Ivana Hájková
2007: Apollo z Filipova ranče, maj. Jolana Dvořáčková
2006: Amálka Brown Horká čokoláda, maj. Lenka Matušková
2005: Apollo z Filipova ranče, maj. Jolana Dvořáčková
2004: Apollo z Filipova ranče, maj. Jolana Dvořáčková
2003: Apollo z Filipova ranče, maj. Jolana Dvořáčková
2002: Amálka Brown Horká čokoláda, maj. Lenka Matušková
2001: Angee Duja, maj. Monika Šimková

Výsledky MR v agility

Za informace a pomoc se sekcí agility moc děkujeme naší člence Janě Němcové.

Mezi léty 2011 – 2018 pořádal KCHBC speciální závod pro bearded collie Vousatý pohár. Vousatý pohár se pořádal v rámci větších agility závodů, nejčastěji v Kutné Hoře. Vítězem vousatého poháru byla nejvýše umístěná bearded collie v součtu agility a jumpingu.

VÍTĚZOVÉ VOUSATÉHO POHÁRU

2018: Autumn Misty Morning Lufian a Alena Kolářová
2017: Bárny Modrá pampeliška a Terezie Bečvářová
2016: Caffé Latte Old Tapis a Alena Kolářová
2015: Hendrix Kiaora a Jana Němcová
2014: Busy Boy Ma-Va a Jana Černáková
2013: Hendrix Kiaora a Jana Němcová
2012: Hendrix Kiaora a Jana Němcová
2011: Chunkie Brown Vanilka a Ivana Kašpárková

Přejít nahoru