O plemeni

POVAHA A VYUŽITÍ
Beardie je bezesporu vynikající společník pro sportovně založené lidi a nepřekonatelná členka rodiny s dětmi. Potrpí si na dlouhé vycházky, ale snadno se smíří i s kratší trasou, pokud jí cestou poskytneme možnost ukojit její touhu po nových vjemech. Miluje společnost dalších psů, nekonečně dlouho bude nosit míček, klacek, ale i dost velké poleno, které doslova přivláčí kdo ví odkud. Beardie bývají milovnice vody. Některé se pouze brouzdají, jiné nadšeně plavou. Je to velice kontaktní pes, který cítí potřebu být Vám neustále nablízku. V bytě nejraději lehává mezi dveřmi odkud má skvělý výhled. Pokud přijde návštěva, zahrne ji takovou mírou pozornosti a nadšení, že mnoho hostů tomuto „domácímu skřÍtku“ podlehne, stráví většinu času drbáním a při odchodu (zvlášť v době línání) připomíná chlupatý knedlík. Jako hlídač objektu by se asi neuživila. Nemá příliš vyvinuté teritoriální chování a cizí osobu ohlásí pouze štěkotem. Poněkud jiná je situace při napadení „člena smečky“. V tomto případě se snaží útočníka zahnat. Obíhá v kruzích, napadá z boku spodní polovinu těla útočníka, kousne trhne a znovu běží. Je to má osobní zkušenost, kdy selhal při útoku opilce cvičený německý ovčák, ale beardedka mu bleskovými útoky ze tmy kam ihned po zákusu zase mizela a znovu se objevovala, dotěrného pána rychle naučila slušnému chování. Myslím, že dodnes věří na strašidla, protože ho „kousala tma“. BC je ztělesněná radost. Pokud vás vítá nespokojí se s vrtěním ocasu. Doslova zmítá celým tělem ze strany na stranu bez ohledu na to, zda jste přišli po 8 hodinách z práce nebo jste byli jen vysypat koš. Jiná situace nastává, pokud se vracíte z dovolené, kterou jste si užívali bez svého čtyřnohého svěřence. Váš miláček vás nejspíš přivítá dost chladně a bude se tvářit jako „uražená ješitnost“. Nemějte strach, brzy ji to přejde. V mnoha materiálech se dočtete, že je BC velmi citlivá (nesmí se na ni křičet o trestu vůbec nemluvě) a snadno cvičitelná. Oboje pravda je i není.

1) CITLIVOST – Beardie je citlivá na výchovu. Pokud ji budeme úzkostlivě bránit před každou negativní zkušeností, nadšeně chválit za to, že se nelekla vzdáleného výstřelu apod. vychováme z ní pravděpodobně dokonalou hysterku, která se rozklepe při každém prudším pohybu a bude panicky prchat pokud někomu upadnou klíče. Povedeme-li výchovu tím správným směrem s mnoha různými vjemy budeme mít skvělého „parťáka“ do každého počasí. Při dobrém vedení je beardie pes schopný odpustit drobné chyby ve výchově či nespravedlnost, jíž se případně dopustíme. Musíme však počítat s tím, že kárání nebo trest, který náš vousáč bude považovat za nespravedlivý, ho do hloubi do hloubky duše urazí a při první příležitosti nám to vrátí. Spravedlivě uštědřený pohlavek přijme bez zbytečných „řečí“. S jedním povahovým rysem je třeba počítat. Pokud se rozčílíte svou beardii nepřivoláte. Bude se pohybovat 2 – 3 metry od vás , nespustí z vás oči a počká až úplně vychladnete. Takže jaká bude vaše BC? Taková jako jste vy. Ne jak vypadáte navenek, ale taková jací jste uvnitř.

2) CVIČITELNOST -Je nutné rozlišit pojmy „vychovatelnost“ a „cvičitelnost“. Bearded collie je snadno VYCHOVATELNÁ a cvičitelnost? Učí se ráda a rychle, ALE……. Beardie má vlastní rozum a občas vyplní povel dle vlastního uvážení, případně je-li skálopevně přesvědčena o nesmyslnosti našeho požadavku, prostě ho nesplní vůbec. Stoupne si proti nám, bude trhavě štěkat a poskakovat. Pro nezasvěcené to působí jako hádka, protože člověk většinou vytrvale opakuje povel, gestikuluje rukama a proti němu hopsá nadávající chlupáč. (BC celkově při práci rády štěkají bez ohledu na prováděnou disciplinu. Ve zkušebním řádu Amerického Kennel Klubu zaměřeného na práci se stádem je přímo vložená klauzule, že se beardedky NESMÍ penalizovat, oproti např. border collií, za hlasitý projev během zkoušky.) Stejná situace nastává, pokud požadujeme opakování překonání stejná sestavy překážek či cviku, který již 2 – 3krát správně provedla. Prostě to neudělá. Stačí vložit jiný cvik, nebo změnit sestavu překážek a bude opět víc než ochotně spolupracovat. Problémy s výcvikem může mít také člověk, který není svému psu pánem. Submisivnější osoba by si měla vzít raději štěňátko, které stálo ve smečce sourozenců na některé ze spodních příček pomyslného hierarchického žebříčku. Beardie není pes, který by se za každou cenu snažil získat vedoucí postavení v rodině, ale pokud v její chlupaté hlavě uzraje přesvědčení, že této „smečce“ chybí vůdce, prostě se tohoto úkolu zhostí. Neznamená to, že by se chovala agresivně, ale její poslušnost bude velice liknavá (proč by poslouchala níže postavenou osobu) a jakékoli ambice na výcvikovém poli jsou pohřbeny. V zájmu dobrého soužití Vás a Vaší beardie je nutné zdůraznit, že toto plemeno je mimořádně citlivé na socializaci! Pokud do věku zhruba čtyř měsíců vyrůstá bez lásky, pozornosti chovatele a je jí odepřena možnost seznámit se s různým prostředím, těžko to ještě někdy dožene. Přes veškeré snahy nového majitele zůstane většinou extrémně bázlivá a soužití s ní nebude radost, ale 13tiletý očistec pro všechny zúčastněné. Neříkám, že není možné vzít si starší štěně. Od dobrého chovatele a po dobrých rodičích lze odebrat štěně v jakémkoli věku bez nebezpečí. Pokud však přijedete do vybrané chovatelské stanice a štěňátka před Vámi s křikem či kňučením utíkají do nejbližšího úkrytu, otočte se na patě a utíkejte také. Lítost v tomto případě není na místě. Štěněti už nepomůžete a nezodpovědný množitel nabude dojmu, že prodá cokoli bez vynaložení námahy.

PÉČE O SRST
Mnoho lidí má strach z péče o srst. Nebudu tvrdit, že je snadná a nic nestojí, ale jsou plemena v tomto ohledu podstatně náročnější. I u výstavního jedince stačí jedno řádné pročesání za 1 – 2 týdny. K tomu potřebujeme kartáč – štětiny (žíně)+nylon (nejvhodnější je drahý ale kvalitní od firmy MASON-PEARSON) a dva kovové hřebeny – řidší a hustší na vousy. Zcela nevhodný je kartáč s drátěnými háčky. Koupání není nutné Je-li třeba beardii před výstavou z nějakého důvodu vykoupat, učiníme tak alespoň týden před výstavou kvalitním šamponem (mně se osvědčil na teriéry) aby srst zůstala hrubá. Večer před velkým dnem pouze omyjeme bílé znaky. Pokud si pořizujeme BC do bytu (a to většina lidí) musíme se smířit s tím, že se chlupy stanou naším stálým přívažkem, který nás bude provázet všude. Jejich výhodou je daleko snazší odstranitelnost než u odumřelé srsti krátkosrstých plemen. Abychom nezveličovali, u správně a pravidelně udržované srsti není tento problém nijak velký. Je nutné též počítat s tím, že beardedka ve svém luxusním kožichu nosí domů mnoho prachu a je nutné častěji uklízet.

TAK ANO,NEBO NE
Jste temperamentní, sportovně založený člověk, nebo rodina s dětmi všeho věku? Chcete inteligentního kamaráda s osobností, smyslem pro humor a občas zničujícími nápady, ochotného Vás milovat, rozveselovat a občas i pozlobit? Máte chuť věnovat se téměř jakémukoli kynologickému sportu, nebo hledáte partnera na horské túry či toulky lesem? Potřebujete utahat své potomky a přitom se sám neuštvat? Toužíte po čtvernožci, který vás rád všude doprovodí, ale pokud zrovna dnes nebudete mít chuť nikam jít a rozhodnete se bohapustě lenošit, nezdemoluje byt, ale přilehne k Vám na gauč? Pak určitě ANO !! Úzkostlivě milujete pořádek v bytě a Vaše úhledná zahrada je Vám nadevše? Chcete psa, kterému se nechcete příliš věnovat a zastáváte názor, že patří do kotce? Zbožňujete zábavnou pyrotechniku? (Beardie ji většinou nesnáší a mají z ní strach.) Váš největší sportovní výkon je doběhnutí autobusu a nejdelší procházka vede k nedaleké samoobsluze? Nejste kontaktní a obtěžují Vás city druhých? Tak pro Vás beardie určitě NE !!

ZÁVĚREM
Vše co jste si přečetli jsou pouze obecné informace. Je nutné si uvědomit, že každý jedinec (ať pes nebo člověk) je individualita, a tak zrovna Vaše Beardie může nenávidět vodu, odmítat aportovat, zuřivě bránit zahradu a nadšeně pozorovat ohňostroj. Pokud jste se na základě tohoto portrétu rozhodly právě pro beardii, gratuluji Vám a přeji šťastnou ruku při výběru štěňátka a pokud snad nesplní některá Vaše očekávání uvědomte si, že ani vy jste nesplnili všechna očekávání svých rodičů, přesto jste jimi milováni.

text zpracovala: PAVLÍNA VAZDOVÁ – chov.st.  od Emy Destinové

Přejít nahoru