Standard

FCI-Standard č. 271 / 12. 7. 2012, překlad: Ing. Jiří Severský

PŮVOD: Velká Británie.

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARTU: 03.11.2014.

POUŽITÍ: Ovčácký pes a společník.

FCI-KLASIFIKACE: Skupina 1: Ovčáčtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů, Sekce 1: Ovčáčtí psi, Bez pracovní zkoušky.

CELKOVÝ VZHLED: Štíhlý, aktivní pes. I přes silnou stavbu by neměl vypadat příliš těžce. Bystrý a zvídavý výraz je výrazným znakem plemene.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka přesahuje kohoutkovou výšku zhruba v poměru 5 : 4 měřeno od předního okraje hrudní kosti až po vrchol sedací kosti. Feny mohou být poněkud delší. Vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolem by měla být stejná jako šíře mezi otvory uší.

POVAHA / TEMPERAMENT: Pozorný, živý, sebevědomý a aktivní pes. Inteligentní pracovní pes bez známek nervozity nebo agresivity.

HLAVA: Hlava ve správném poměru k velikosti těla. Celkově tvoří dojem psa se silnou tlamou a velkým prostorem pro mozek.

MOZKOVNA:
Lebka: široká, plochá a kvadratická.
Stop: mírný

OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nosní houba: Nosní houba velká a kvadratická, většinou černá, u modrých a hnědých psů však obvykle odpovídá barvou barvě srsti. Nosní houba jednobarevná, bez teček nebo skvrn.
Tlama: Silná, stejné délky jako vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolem.
Pysky: Jednobarevné bez teček nebo skvrn. Pigmentace stejné barvy jako nosní houba.
Čelisti / Zuby: Zuby jsou velké a bílé. Čelisti jsou silné s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem (tzn.: horní řezáky těsně přesahuje dolní řezáky, zuby jsou uloženy do čelistí kolmo). Klešťový skus povolen ale je nežádoucí.
Oči: Barevným tónem jsou sladěny s barvou srsti. Široko posazené a velké, měkké a láskyplné, nevystupují. Pigmentace okrajů víček je stejné barvy jako nosní houba. Obočí klenuté nahoru a dopředu, jeho délka však není taková, aby překrývalo oči.
Uši: středně velké a visící. Při vzbuzené pozornosti se jejich nasazení zvedne až na úroveň temene, nesmí se však přesahovat. Díky nim se zdá lebka širší.

KRK: přiměřeně dlouhý, svalnatý a lehce klenutý

TĚLO: Délka hřbetu plyne z délky hrudního koše, ne z délky beder.

Hřbet: rovný
Bedra: silná
Hrudník: hrudní koš hluboký, se spoustou místa pro srdce a plíce, žebra dobře klenutá ale ne sudovitá.

OCAS: nízko nasazený, bez zálomku a nezatočený, tak dlouhý, aby poslední obratel ocasu dosahoval nejméně k hleznu. V postoji nebo v pohybu nízko nesený se špičkou, otočenou vzhůru, při rychlejším pohybu i rovně nesený. Nikdy nenesen nad hřbetem. Pokryt bohatou srstí.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: Končetiny rovné a svislé, se silnými kostmi, celé pokryté chundelatou (huňatou) srstí.
Plece: uložené šikmo vzad
Nadprstí: Pružné bez známek slabosti.
Přední tlapa: oválné s dobře vyplněnými pružnými polštářky. Prsty klenuté a dobře uzavřené, dobře kryté srstí i mezi polštářky.

PÁNEVNÍ KONČETINY: dobře osvalené
Koleno: dobře úhlené
Bérec: dobrý.
Hlezenní kloub: nízko posazený
Nárt (zadní nadprstí): v pravém úhlu k podložce a v normálním postoji se nachází na svislici, spuštěné z vrcholu sedací kosti.
Zadní tlapa: oválné s dobře vyplněnými pružnými polštářky. Prsty klenuté a dobře uzavřené, dobře kryté srstí i mezi polštářky.

CHODY / POHYB: plynulý, stejnoměrný, pružný a prostorný i při minimální vynaložené námaze.

OSRSTĚNÍ:

SRST: dvojitá, s jemnou, huňatou a hustou podsadou. Krycí srst hladká, tvrdá, silná a huňatá. Krycí srst není vlnitá ani kučeravá, třebaže velmi lehká zvlněnost je povolena. Délka a hustota srsti dostačuje k tomu, aby poskytovala ochranu a dobře uplatnila tvary psa, nesmí však být tak bohatá, aby stírala přirozené linie těla. Srst se nesmí nijak zkracovat. Hřbet nosu je spoře pokryt srstí, srst je po stranách poněkud delší a stačí právě tak k pokrytí pysků. Na lících, dolních pyscích a na bradě se délka srsti směrem k hrudi prodlužuje a tvoří typický vous.

BARVA: břidlicově šedá, červenavá jelení, černá, modrá, všechny odstíny šedé, hnědé a pískové, s bílými odznaky nebo bez nich.Nikdy merle/ skvrnité. Jsou-li v osrstění bílé znaky, vyskytují se na tlamě, jako lysinka na temeni, na špičce ocasu, na hrudi, na bězích a na tlapách. Má-li jedinec bílý límec, nesmí nasazení bílé srsti přesahovat přes plece. Bílá by se na vnější straně pánevních končetin neměla vyskytovat nad hlezny. Lehce tříslově zbarvené znaky jsou povoleny na obočí, vnitřní straně uší, na lících, pod kořenem ocasu a na končetinách na přechodu mezi bílou a základní barvou.

VELIKOST:

Ideální kohoutková výška: Psi: 53 – 56 cm, Feny: 51 – 53 cm

Při hodnocení by měla mít přednost celková kvalita a proporce, přehnané odchylky od ideální velikosti by se však neměly podporovat.

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na zdraví a pohodu psa a na jeho schopnost vykonávat jeho tradiční práci.

VYŘAZUJÍCÍ VADY

  • Agresivní nebo přespříliš bojácní psi
  • Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován.

Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, sestouplá v šourku.

Klinicky zdraví psi s typickou stavbou těla pro plemeno by měli být použiti v chovu.

Přejít nahoru